Сведения за стоки, пътища и пътни съоръжения в пътеписите на Томазо Алберти от началото на XVII век

Янакиева, Надежда (2023) Сведения за стоки, пътища и пътни съоръжения в пътеписите на Томазо Алберти от началото на XVII век. In: Научна конференция „Стопанство и търговия на средновековните Балкани“, 10-11 ноември 2023, Българската академия на науките, Институт за исторически изследвания. (Submitted)

[thumbnail of Tomaso Alberti Commodity Information.pdf] PDF
Tomaso Alberti Commodity Information.pdf - Submitted Version

442kB

Official URL: https://ihist.bas.bg/wp-content/uploads/2023/11/20...

Abstract

Настоящата статия е посветена на анализа на пътеписа на италианския търговец Томазо Алберти, който в началото на XVII век предприема няколко пътувания по т.нар. „Десен път“ през Източните Балкани — от Константинопол през Одрин, Айтос, Провадия, Добрич и Дунав към Лвов. В същия период пътуването през българските земи е свързано с множество трудности, свързани с лошата пътна инфраструктура, климатичните условия и постоянната опасност от разбойнически нападения. Именно поради това сведенията на Алберти представляват ценен извор за състоянието на пътищата, безопасността, търговските маршрути и социално-икономическите условия в османските провинции.
В статията се анализира както сухопътното пътуване на Алберти от Константинопол до Лвов през 1612–1613 г., така и по-кратки сведения за неговото морско пътуване от Венеция до Константинопол през 1609 г. Специално внимание е отделено на описанията на ключови балкански селища, мостове и пътни станции, като се проследява прагматичният и понякога критичен поглед на автора, характерен за търговците от периода. В допълнение, пътеписът съдържа интересна информация за състава на керваните, пренасяните стоки, митническите режими и икономическите връзки между Венеция, Османската империя и Полша.

В края на статията пътеписът на Алберти е съпоставен със сведението на други западноевропейски пътешественици, преминали по сходен маршрут, като Мартин Грюневег. Анализът показва съществени различия във възприятието на османската действителност, породени от различната социална и професионална позиция на наблюдателите — търговецът Алберти е фокусиран основно върху условията за сигурност, инфраструктурата и икономическите аспекти на пътуването, докато Грюневег проявява интерес към архитектурата, етнографията и социалния живот на населението. Това разслояване в гледните точки придава допълнителна стойност на изследването, като допринася за по-задълбоченото разбиране на условията за пътуване и търговия на Балканите в началото на XVII век.

Item Type:Conference or Workshop Item (Paper)
Subjects:History.Archaeology > History of Middle East. Oriental studies
Sociology.Anthropology > Sociology of culture and civilization
ID Code:5077
Deposited By: Nadezhda Zaharieva Yanakieva
Deposited On:08 Jul 2025 14:15
Last Modified:08 Jul 2025 14:15

Repository Staff Only: item control page